Regering verhoogt maximale premiegrondslag jaarruimteformule

Goed nieuws. De maximale premiegrondslag in de jaarruimteformule wordt hersteld. Met de invoering van de mogelijkheid om fiscaal gefacilieerd te sparen bij de bank, is de maximale premiegrondslag in de jaarruimteformule in 2008 verlaagd van € 150.957 naar € 103.257. Onder meer de ondernemer is hierdoor in een ongunstigere positie gekomen ten opzichte van werknemers die pensioen kunnen opbouwen. Het kabinet acht deze verslechtering voor ondernemers onwenselijk en verhoogt daarom de maximale premiegrondslag per 1 januari 2009 naar € 153.221. De eerdere verlaging is hiermee ongedaan gemaakt. De premiegrondslag wordt jaarlijks geïndexeerd.

Logisch. Het verlagen van de premiegrondslag voor het jaar 2008 heeft destijds tot veel ophef geleid. Dat deze verlaging nu wordt teruggedraaid, is dan ook positief te noemen. De mogelijkheid van opbouw van toekomstvoorzieningen voor werknemers (pensioen) en zelfstandig ondernemers (lijfrente) ligt nu minder ver uiteen.

Jammer. De verhoging van de premiegrondslag in 2009 heeft geen terugwerkende kracht. Betaalt u in 2009 lijfrentepremie en wilt u deze terugwentelen naar 2008, dan zal hij rekening moeten houden met de lage premiegrondslag van 2008.