Met het oogmerk op hypotheekrenteaftrek

Oogmerkvereiste betekent dat een lening moet zijn aangegaan voor verwerving, onderhoud of verbetering van de eigen woning. Financiering kan vooraf en achteraf plaatsvinden. Het is dus prima om te gaan verbouwen en pas relatief kort daarna alsnog een hypotheeklening lening af te sluiten.

Hieronder echter het voorbeeld van een man die de grenzen wel erg ver oprekte. Hij wachtte twee jaar en dat accepteerde de fiscus niet.

Man koopt in 1997 een nieuwe woning. Vanaf 1997 tot en met 2003 verbouwt hij voor een bedrag van € 308.102 zijn woning. De inspecteur is van mening dat de verbouwing voor € 254.259 is gefinancierd door middel van leningen. Deze leningen lost hij grotendeels af door in 2003 een nieuwe hypothecaire lening af te sluiten voor een bedrag van € 290.500. Na het aflossen van de schuld houdt hij een bedrag van € 40.881 over. Dit bedrag stort de man op zijn spaarrekening. Rechtbank Haarlem oordeelt dat de man niet aan het oogmerkvereiste voldoet.

Er is niet aannemelijk gemaakt dat op het moment van de uitgaven voor de verbouwing hij de bedoeling had deze te financieren. Een deel van de betaalde rente en kosten in 2003 is dan ook niet aftrekbaar. De man is het niet eens met de uitspraak en gaat in hoger beroep. Ook Hof Amsterdam oordeelt dat de man niet voldaan heeft aan het oogmerkvereiste. Het tijdsverloop tussen het betalen uit eigen middelen en het afsluiten van de nieuwe lening heeft ongeveer twee jaar geduurd.